Muzyczna szkoła ogólnokształcąca

Muzyczne Liceum Ogólnokształcące oparte jest też na edukacji dwutorowej, czyli łączy wykształcenie ogólne na poziomie szkoły średniej z wykształceniem muzycznym. Nauka w tej szkole umożliwia uzyskanie tytułu zawodowego oraz świadectwa maturalnego.

Tak zwane szkoły II stopnia kształcą swoich uczniów w różnych wydziałach i specjalnościach. Do najpopularniejszych należą:

• Muzyk-instrumentalista
  • Muzyk-wokalista
  • Muzyk-nauczyciel rytmiki
  • Muzyk-lutnik

Uczniowie średnich szkół muzycznych biorą udział w wielu koncertach. Daje im to możliwość aby zaprezentować się nie tylko jako solista, ale również współgrający muzyk w zespołach kameralnych, w orkiestrze czy też jako wokalista w chórze.  Udział w konkursach muzycznych i przesłuchaniach.

Rekrutacja do liceum muzycznego składa się z kilku etapów:

• Egzamin pisemny ze kształcenia słuchu
  • Egzamin z instrumentu głównego (np.: perkusja, fortepian, skrzypce, instrumenty dęte, wiolonczela, gitara i wiele innych)
  • Egzamin ustny z kształcenia słuchu.
Uczniowie szkół muzycznych dużo koncertują

Podczas egzaminu sprawdzane są zdolności muzyczne kandydata, między innymi poczucie rytmu, słuch, opanowanie techniczne głównego instrumentu. Poza umiejętnościami technicznymi komisja egzaminacyjna bada także takie cechy jak wrażliwość muzyczna oraz inwencja. Kandydaci do szkół muzycznych II stopnia są najczęściej absolwentami szkół muzycznych I stopnia, gdzie zdobyli podstawy gry na instrumencie oraz wychowania muzycznego. Bez uprzedniego przygotowania muzycznego nie sposób dostać się do liceum muzycznego, które ma na celu rozwijanie już nabytych umiejętności muzycznych, a nie uczenie ich od podstaw. Dotyczy to przede wszystkim gry na instrumencie.

Inaczej wygląda nabór przyszłych licealistów na kierunki związane z rytmiką czy też specjalizacje wokalne. Jeżeli chodzi o wydział wokalny do podstawowych warunków przyjęcia oprócz poczucia rytmu i dobrego głosu należą między innymi dobry słuch oraz uzdolnienia aktorskie. Ogólnokształcące liceum muzyczne powinni wybierać uczniowie uzdolnieni muzycznie oraz pragnący zawodowo udzielać się w tej sferze kulturalnej.  Liceum przygotowuje ich nie tylko do zawodu jaki mogą wykonywać po szkole średniej, co więcej umożliwia kontynuacje nauki oraz doskonalenie warsztatu na studiach.

Absolwenci liceów muzycznych kontynuują najczęściej swoją naukę na wyższych uczelniach muzycznych (akademiach lub konserwatoriach) w Polsce lub poza jej granicami.